Videorozhodčí ve fotbale

 • Videorozhodčí ve fotbale

  2. 5. 2023 By 0 comments

                  V mnoha sportech je sudím k dispozici konzultace s kolegou, který sedí pěkně v teple u počítače a kontroluje hru pomocí videa. Tento inovativní prvek je zcela běžný již několik let v hokeji, americkém fotbale. V posledních zhruba dvou letech se tento vynález stal revolucí v kopané.
                  Fotbal se neustále vyvíjí. A to klade větší nároky na rozhodčí. Vše probíhá ve vyšší rychlosti, hráči často poletují okolo hranice ofsajdu, přihrávají následky zákroků protihráčů či jim záměrně „nepozorovaně“ škodí. Slovo nepozorovaně je v uvozovkách záměrně, neboť v dnešní době již můžeme odhalit zákeřnosti i zpětně. A pro hráče to tak má fatální následky.
  rozhodčí s praporkem
                  Jenže VAR (video asistent rozhodčího) sebou do fotbalu vnáší i mnohé zmatky. A to především na domácí české scéně. Troufnu si říct, že většina fanoušků byla v době, kdy se o jeho zavedení uvažovalo, výrazně pro. Nyní, prakticky po konci první sezóny s VAR, je situace diametrálně odlišná. Tábor odpůrců videa se rozrůstá. Proč?
                  Je to jednoduché – velké procento výroků je po zhlédnutí opakovaných záběrů, řekněme, diskutabilní. Navíc k tomu přispívá i poměrně velká neznalost pravidel v této oblasti. A to nejen mezi fanoušky, ale i hráči a funkcionáři. To společně způsobuje obrovský chaos, který dává prostor ke spekulacím, kdo koho podplatil a podobně. A tyto pak rozhodně nedělají českému fotbalu ve světě dobré jméno.
                  Rozhodčí posuzují jen několik záležitostí. Mezi základní funkci patří góly – zda byl míč celým objemem za čárou, jestli gólu nepředcházel faul, ofsajd apod. Dále řeší případné zákroky uvnitř pokutového území (penaltové). Může také dát pokyn hlavnímu sudímu, aby přezkoumal zákroky, které by mohly být oceněny červenou kartou. Tím výčet kompetencí končí. Nemohou tedy posuzovat běžné souboje v poli, nemohou hodnotit, zda má vhazovat to či ono mužstvo a tak dále.
  rozhodčí na čáře
                  Přestože většinou VAR odhalí chybu a je tedy úspěšným nástrojem (v danou chvíli), kupí se kolem posledních rozhodnutí kritika. Přehlédnutí jasných faulů či ofsajdů bylo dříve odpustitelné, ale jak se může stát, že je toto přehlíženo i po zhlédnutí videa? Těžko říci, ale rozhodčí si to (zatím) vždycky obhájí.

To Top