NEJMOCNĚJŠÍ ZEMĚ SVĚTA

 • NEJMOCNĚJŠÍ ZEMĚ SVĚTA

  2. 5. 2023 By 0 comments

  Je rozdíl mezi pojmy nejbohatší a nejmocnější. Nejbohatší státy se měří podle příjmu na osobu, tedy podle toho, kolik si občan státu průměrně vydělá, ale mocnost se měří vlivem na svoje okolí. Mezi nejbohatší státy patří například Lucembursko, Švýcarsko nebo Katar, ale jedná se většinou o malé státy, v případě Lucemburska o mini stát. mají sice největší příjem na osobu, ale co se týče moci, zas tak velkou nemají. Mezi nejmocnější státy se mohou řadit právě i státy, kde je průměrný příjem na osobu malý, například Indie, kde je spousta lidí pod hranicí chudoby.
  stožár na vlajku
  ·         USA
  Spojené státy americké se drží na prvním místě našeho pomyslného žebříčku už dlouho. Dolar je celosvětově uznávanou měnou. Serióznost USA poslední dobou trochu klesla, může za to hlavně zvolení nového prezidenta Donalda Trumpa a jeho aférek, ale stále si drží první místo. Má nejmocnější ekonomiku a obrat na světě. Hollywood formuje filmový a seriálový svět a zpěváci dobývají první příčky hitparád. Má také obrovskou a mocnou armádu.
  ·         Rusko
  Rusko má jako největší země světa také obrovský vliv. Prezident Putin je celosvětově známou osobností. Má velkou armádu a rádo si jak v minulosti, tak teď podmaňuje svět a okolní státy. Dělí se na západ, který patří do Evropy a je velmi bohatý a vyspělý, a východ, který je součástí Asie a je chudší a zaostalejší. Hlavní příjmy má Rusko z přírodních zdrojů. Vede zde Transsibiřská magistrála, nejdelší železnice na světě
  město chicago
  ·         Čína
  Čína patří mezi nejrychleji se rozvíjející země na zemi. Má téměř miliardu a půl obyvatel, z nichž spousta žije pod hranicí chudoby, ale stav země se lepší. Se svým nezastupitelným místem v průmyslu a výrobě, si může relativně snadno určovat svou pozici.
  ·         Anglie
  Spojené království bylo hlavně v minulosti koloniální velmocí. I teď je královna Anglie také v čele Kanady nebo Austrálie. Má velmi silné loďstvo, kterým v minulosti dobývala svět. Řadí se mezi nejvyvinutější země světa. Má velice vyspělou ekonomiku, i když nikdo neví, jak se jeho situace změní po takzvaném Brexitu, který překvapil snad úplně všechny.

To Top