Minimalismus v bytě vám pomůže lépe relaxovat

 • Minimalismus v bytě vám pomůže lépe relaxovat

  4. 9. 2019 By 0 comments

  Na návštěvě v cizích bytech se často nestačím divit. Proč mají lidi všude vitrínky a poličky s nejrůznějšími postavičkami, navzájem neladícími hrnky nebo sušenými květinami? A to ani nemluvím o prachu, který se na těchto artefaktech usazuje.
  Spousta z nás tuhle shánčlivost a vystavování pěstovala v dětství: schovávali jsme si mušle z moře, flakony od voňavek nebo dárky od kamarádů. A harampádí se kupilo a kupilo.koupelna.jpg
   
  Ve válce serepetiček versus člověk zaznamenaly keramické postavičky a jim podobné první velkou prohranou bitvu se stěhováním od rodičů. Komu by se totiž chtělo balit a tahat tolik zbytečností? Podobnou příležitost poskytují třeba i stavební úpravy v bytě – lepší něco konečně vyhodit než to pořád dokola oprašovat, nemyslíte? Nehledě na to, že spousta věcí odvádí naši pozornost a my nejsme schopni si doma skutečně odpočinout. Nejsme přece otroky věcí. Takže jak na to?
   

  Ta blikající kočka je dárek od babičky!

  Schovejte si melancholii na filmy s Tomem Hanksem. Opravdu potřebujete ořezávátko na mrkev? Líbí se vám skutečně ta tančící postavička rabína? Pokud vám to psychicky pomůže, dejte nevhodný dárek někam do krabice a za půl roku (emoce totiž odezní) jej vyhoďte. Nebo dejte na parapet na chodbě vaší bytovky. On už se někdo najde. Nevystavujte na poličkách víc, než je nezbytně nutné. Ta přemíra věcí není dobrá pro náš řádný psychický odpočinek. A pro jistotu ještě dodám, že podle feng šuej jsou sušené květiny mrtvou energií. Tak se jich taky zbavte a pořiďte si raději živé.
   

  Zlozvyk žen i mužů: zbytky kosmetiky a přeplněná koupelna

  Zbytek toho zavánějícího sprchového gelu by se ještě mohl hodit (častá mužská vlastnost, kterou mnoho žen touží alespoň pochopit, v lepším případě vymýtit). Stejně tak make-up odstínu, který by s vámi splynul leda na rentgenovém snímku. Myslete na to, že na svou kůži, která už tak vstřebává do těla pěknou dávku škodlivin, mažete třeba i prošlý výrobek. Stojí to za to? A co se koupelen týče – dejte všechny ty lahvičky do šuplíků či krabic. Čím míň věcí v interiéru je, tím čistší, vzdušnější a elegantnější se zdá být.
   

  Ten svetr by se mi ještě mohl hodit na zahradu

  Nemáte zahradu. Vyhodit! A pokud máte, tak vyřaďte některé obnošené věci z kategorie „do města“ a noste na zahradě je. Ty staré otrhané vyhoďte, neexistuje důvod, proč byste i doma neměli chodit pěkně ustrojení. Dopřejte si to! S oblečením ostatně můžete naložit všelijak: je-li v dobrém stavu, věnujte jej místní charitě. Můžete jej prodat on-line. Anebo si nastříhat nové hadry na podlahu. Kupujte si kvalitní věci, které dlouho vydrží a jsou dobře kombinovatelné. Víte, že nosíme pouhých 20 % obsahu naší skříně? Pokud zvládnete dobře kombinovat základní kousky, bude vám jich stačit jen pár a dost možná tak vyhodíte další prázdnou skříň.
   jídelna.jpg

  Jak na minimalismus v interiéru?

  Především volte méně barev. Ideálně světlé, přírodní. Co takové bílé a kávové stěny? A béžové závěsy nebo křesla. Světlá barva dodá bytu dojem většího prostoru a čistoty. Stejně tak nízký počet objektů v místnosti (ať už se jedná o serepetičky nebo kusy nábytku). A pokud namítáte, že minimalismus není útulný, přidejte třeba pár polštářů. Nikdo neříká, že máte vyhodit fotky svých blízkých i s rámečky. Jen se zbavte věcí, které máte navíc. Uvidíte, jak dobře vám pak bude…a pozor – to vyhazování je opravdu návykové!

To Top