K čemu potřebujete v autě indukční zapalovací cívku

 • K čemu potřebujete v autě indukční zapalovací cívku

  26. 8. 2022 By 0 comments

  Princip fungování zážehového motoru je lidstvu znám již déle, než sto let. Vyučuje se dokonce ve školách v hodinách fyziky a je teoreticky dáno, že jej bude znát každý. Přesto mohou někteří lidé v této oblasti tápat, anebo jim není jasné, proč jejich automobil vlastně jede, a proč jeho motor neustále běží. Mohli bychom si tu tento princip oživit a připomenout, abyste měli jasno, k čemu vlastně potřebujete http://www.firebrno.cz/vase-cesty-k-bezpeci/jak-vybavit-a-bezpecne-pouzivat-automobil v autě indukční zapalovací cívku 036905715f, a proč právě tento díl je ve vozidle jedním z těch zásadních pro jeho funkci.

  motor v autě

  Palivem pro zážehové motory je benzín, to jistě víte. A také zřejmě dobře víte, že je to velmi hořlavá a těkavá kapalina, a že pokud byste zapálili kanystr s benzínem, může dojít k silné explozi. A právě na výbušnosti benzínu je založeno celé fungování zážehových motorů ve vašem autě (pokud tam zážehový motor máte).

  Výbušnost benzínu se v motoru využívá k pohybu pístů ve válcích uvnitř motoru. Každý z pístů je spojen s vačkovou hřídelí, která se při pohybu pístů nahoru a dolů neustále otáčí a přenáší tím točivý moment do nápravy na jednotlivá kola. Vaše auto tedy jede díky otáčení vačkové hřídele, poháněné neustálým pohybem pístů.

  zážehový motor

  Pohyb pístu zajišťuje právě benzín, který je ve vhodném okamžiku vtlačen do spalovací komory a tam je zažehnut (zážehový motor). Zážeh benzínové směsi se vzdušným kyslíkem vyvolá její výbuch a ten prudce stlačí píst a posune vačkový hřídel o kousek dál. Neustálým vybuchováním benzínové směsi se vzduchem v pístech motoru váš motor stále pracuje a vaše auto pak může jet.

  Docela jednoduchý princip je však vázán na zapalovací cívky, které musí tu benzínovou směs zapálit, aby vybuchla, a k tomu potřebujete velmi vysoké napětí. Jelikož je v autobaterii napětí velmi nízké, jen 12V, musíte použít právě zapalovací cívku, aby jej na okamžik mnohonásobně zvýšila, vytvořila zapalovací jiskru o potřebné teplotě, která benzínovou směs zažehne.

To Top