Grandslamy – 4 vrcholy tenisové sezóny

 • Grandslamy – 4 vrcholy tenisové sezóny

  2. 5. 2023 By 0 comments

  Tenis je bezesporu celosvětově jedním z nejpopulárnějších sportů planety. Díky úspěchů našich tenistů (a to nejen současných, ale především těch minulých) se o něj zajímá spoustu sportovních fanoušků i u nás. Tenisová sezóna jim nabízí nespočetný počet turnajů, které spadají do různých okruhů, rozdělených do kategorií dle obtížnosti soupeřů. Rozdíl je také v bodování jednotlivých kategorií, přičemž za umístění v granslamech hráč získává nejvíce bodů.
  tenisový turnaj
  Kategorie tenisových turnajů (od nejnižších po nejvyšší):
  ·         Futures
  ·         Challenger
  ·         Chlenger finals
  ·         ATP 500
  ·         ATP 250
  ·         ATP masters 1000
  ·         ATP Finals
  ·         Masters
  ·         Grand Slam
  Granslamy jsou tak vrcholem tenisové sezóny. Jedná se o 4 tradiční turnaje s bohatou historií a nejvyšší prestiží.
  tenis wimbledon

  Australian Open

  Australský turnaj se koná v Melbourne v druhé polovině ledna. Jde tak o první grandslam sezóny. Hraje se na tvrdém povrchu. Úvodní ročník se konal již v roce 1905. Hráči se zde musejí tradičně vyrovnávat s extrémním počasím v podobě vysokých teplot, jelikož na jižní polokouli právě vrcholí léto.

  French open

  Známý je také pod názvem Rolland Garros (jméno válečného letce, který roku 1913 jako první přeletěl Středozemní moře). Hraje se v Paříži. Jde o vrchol antukové sezóny. Úvodní ročník byl uspořádán v roce 1891. Rekordmanem v počtu titulů je současná španělská jednička Rafael Nadal.
  roger federer

  Wimbledon

  Nejstarší turnaj světa se poprvé konal v roce 1877. Dějištěm pravděpodobně nejprestižnější tenisové události na světě je anglický Wimbledon. Hraje se na travnatých kurtech. Tento povrch je jedním z nejrychlejších.  Rekord v počtu vítězství drží Švýcar Roger Federer.

  US Open

  Na přelomu srpna a září se sezóna přesouvá do Spojených států. Tenisté se opět vracejí na tvrdý povrch. Poslední grandslam sezony se tradičně koná v New Yorku. Poprvé se US Open konalo na travnatých dvorcích v americkém Newportu (1881). Byl také prvním turnajem, kde se v roce 2006 zavedlo tzv. „jestřábí oko“ – nástroj pro kontrolu dopadu míčů.

To Top